Kontrola motorového oleje

Zkontrolovali jste motorový olej?

Motorový olej plní několik základních funkcí. Promazává pohyblivé části, zabraňuje korozi motoru, udržuje jej chladný a snižuje opotřebení a poškození. Proto je důležité dbát na to, aby byl ve Vašem vozidle vždy doplněn kvalitní motorový olej.

Nezapomeňte na dalších 5 zásadních kroků

1. Zkontrolujte hladinu motorového oleje

Hladinu motorového oleje můžete zkontrolovat pomocí měrky pod kapotou vozidla. Dnes mají automobily na palubní desce také nápis, který rozsvítí, když je čas doplnit motorový olej. I když se nápis neobjeví, pravidelně kontrolujte hladinu motorového oleje, protože dostatek oleje je pro správný chod vozu nezbytný.

2. Zkontrolujte i ostatní kapaliny - chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu, popř. kapalinu v ostřikovačích.

Automobily potřebují tyto ostatní kapaliny k bezproblémovému provozu a můžete je kontrolovat ručně. Pokud je jich málo, nezapomeňte je doplnit. Pokud si nejste jisti, jak hladinu kapalin zkontrolovat, můžete se podívat do návodu k obsluze.

3. Zkontrolujte vzduchový filtr

Pokud jsou vzduchové filtry zanesené, musí motor více pracovat na cirkulaci vzduchu, což snižuje účinnost paliva a životnost motoru. Vzduchový filtr si můžete snadno vyměnit sami, návod k výměně je uveden v návodu k obsluze. Pokud je s ním v nepořádku něco jiného, je nejlepší nechat jej odborně zkontrolovat.

4. Jaký je tlak v pneumatikách a jejich běhounu?

Dobře udržované pneumatiky jsou důležité pro zachování bezpečnosti jízdy a úspory paliva. Doporučuje se měsíční kontrola tlaku v pneumatikách a jedna před dlouhými cestami. Měli byste také zkontrolovat běhouny pneumatik, abyste se ujistili, že nejsou opotřebované.

5. Vyměňte motorový olej a filtr

Doporučuje se měnit olej i olejový filtr každých 12 měsíců nebo po ujetí 15 000 km. To zahrnuje úplné vypuštění starého motorového oleje a jeho výměnu za nový motorový olej. Jedná se o poněkud složitější postup, proto požádejte svého mechanika, aby to udělal za Vás. Pokud si nejste jisti, jaký typ motorového oleje zvolit pro Vaše vozidlo, nahlédněte do našeho průvodce motorovými oleji ELF níže:

ELF Synthetic Pro Engine Oil 5W40 (4L): Tento motorový olej je vhodný do chladného počasí, má vynikající tekutost za studena a umožňuje lepší spotřebu paliva.

ELF Molygraphite Engine Oil 10W30 (4L): Tento motorový olej je speciálně vyvinutý pro malé motory a dodává motoru sílu, přičemž umožňuje snížit spotřebu paliva.

ELF Molygraphite Engine Oil 15W40 (4L/5L): Tento motorový olej je vhodný pro širokou škálu vozidel poháněných benzinem a obsahuje pevná maziva grafit a disulfid molybdenu, která zajišťují čistší a trvanlivější motor s lepším výkonem.

Motorový olej ELF Super Sporti ADV 15W50 (4L): Tento minerální motorový olej je určen pro vysoký výkon a nabízí dodatečnou ochranu proti škodlivým vlivům při jízdě, při zastavení a rozjezdu.

ELF Max Booster (250ml): Pomáhá obnovit výkon motoru a napomáhá udržovat čistotu palivového systému, vstřikovačů a chrání před korozí a tvorbou rzi.

ELF Moto 4 Power (1 l): Olej pro zvýšení výkonu motoru: Tento motorový olej, který nenechává majitele motocyklů na holičkách, je speciálně určen pro čtyřtaktní motocykly. Udržujte své motory v optimální kondici s tímto super vícestupňovým (20W40) mazivem.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Stpen Září Říjen Listopad Prosinec